Ukraina 30 PL

Festiwal SkovorodaFest

Festiwal SkovorodaFest 2021 jest II odsłoną corocznych obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy organizowanych we Wrocławiu przez Fundację Ukraina. W 2021 roku Festiwal nabiera szczególnego znaczenia, będąc częścią obchodów 30-lecia Niepodległości Ukrainy. Tradycyjnie obchody będą okazją do międzykulturowej integracji Wrocławian, poznania współczesnej ukraińskiej kultury, ale również prezentacji inicjatyw kulturalnych, które powstają we Wrocławiu.

Dokładnie w Dniu Niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia, sceny Impartu wypełnią się dźwiękami i barwami współczesnej kultury – ukraińskiej i polskiej. Wystąpi między innym znany i lubiany wrocławski zespół z ukraińskim korzeniem Vymyrauci Vydy (ukr. Вимираючі Види) oraz specjlani goście z Ukrainy – muzyczno-teatralny zespół Dakh Daughters, który już podbił serca polskich odbiorców.

Z dużej sceny Impartu życzenia z okazji 30 rocznicy Niepodległości Ukrainy złożą przedstawiciele ważnych miejskich i regionalnych instytucji, aktywiści i ważne dla ukraińskiej społeczności osoby.

W ramach obchodów (dokładna data będzie podana niebawem) odbędzie się także specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Poza własne granice” nakręconego przez Fundację Ukraina o historiach 4 migrantów we Wrocławiu. Wieczorem duszę i oczy pocieszy afterparty z ulubioną muzyką Ukraińców i innych Wrocławian. Wisienką na festiwalowym torcie staną, oczywiście smakołyki.

Festiwal odbędzie się z zachowaniem wszelkich wymagań sanitarno-epidemiologicznych, lokalizację będę dezynfekowane, a goście zostaną zobowiązani do założenia maseczek i odkażania rąk.

Szczegółowy harmonogram Festiwalu SkovorodaFest:
Scena duża na placu przed Impartem (ul. Mazowiecka 17):
– 18:00 – otwarcie strefy koncertowej (warsztaty dla dzieci, targowisko hand-made)
– 19:00 – Otwarcie koncertu
– 19:05 – występ zespołu Вимираючі види (PL-UA)

Vymyrauci Vydy (ukr. Вимираючі Види) – nowy, niezależny ukraiński zespół, którego teksty zatapiają najpotężniejsze morskie statki i tworzą całe miasta, którego muzyka sprawia, że nawet twardziele zaczynają szlochać. Którego uczestnikom nieraz przyszło ryzykować życiem w trakcie twórczych starć. Zaistnieli we Wrocławiu, najbardziej się utożsamiają z gatunkiem folk-rock.
Ivan Tandur | teksty + wokal, gitara rytmiczna, klawisze, harmonijki
Vladyslav Lyashenko | gitara elektryczna, gitara elektro-akustyczna
Nika Burla | gitara basowa
Illya Tandur | skrzypce, sopilka, kongi, perkusja

– 20:00 – Słowo partnerów – Życzenia z okazji 30 Rocznicy Niepodległości Ukrainy
– 20:30-22:00 – występ zespołu Dakh Daughters

Powstała w 2012 roku w Kijowie Dakh Daughters to ukraiński projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków; łączący ludyczność, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Zespół składa się z grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach, siedmiu młodych dziewczyn, które w swej twórczości odwołują się do tekstów pisarzy takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski

– Afterparty od 23:00 (Stacja Dizajn, pl. Orląt Lwowskich 20D) Koncert wrocławskiego zespołu PayYourSurgeon. PayYourSurgeon to grupą “zgranych” przyjaciół, którzy postanowili wyjść ze swoją muzyczną pasją i dzielić się nią z ludźmi! Zespół gra covery, ale też tworzy własny repertuar.

 

Festiwal SKOVORODA FEST odbywa się m.in. w ramach projektu “Program integracyjny Ruska 46A”, który współfinansowany jest przez Gminę Wrocław.

Skip to content