Ukraina 30 PL

Iza Chruślińska

10 maja 2016

Wiele twarzy mojej Ukrainy

Dla mnie kluczem do odkrywania Ukrainy stały się słowa Jacka Kuronia: „Mam poczucie, że o Ukrainę jestem bogatszy, że ja Ukrainie zawdzięczam swoje bogactwo wewnętrzne i duchowe!” Ukraina i Ukraińcy są obecni w moim życiu już od 20 lat! Mam silne poczucie, że w tym czasie Ukraina zmieniła mnie i jestem o nią bogatsza, podobnie jak Jacek. Chciałabym na stronach tego blogu dzielić się z wami moimi ukraińskimi fascynacjami, tymi, którym moje wewnętrzne bogactwo zawdzięczam, gdyż niepodległa Ukraina obchodzi w tym roku swoje ćwierćwiecze! Piszę z perspektywy Polki, która jednak patrzy na Ukrainę nie obciążona żadnymi stereotypami i dostrzega odrębne, inne doświadczenia Ukrainy. Ale widzi także między Ukrainą i Polską wiele podobnych doświadczeń, jednak przez Polaków nie docenianych, a często po prostu nieznanych.

Chciałabym także zachęcić wszystkich tych, którym Ukraina nie jest obojętna, których zachwyciła czy wzruszyła, aby zechcieli podzielić się z innymi swoimi emocjami w 25 rocznicę jej niepodległości!

„Moja” Ukraina to przede wszystkim ludzie, jej historia, kultura i miejsca!

Rewolucja Godności i oddanie, z jakim tysiące ukraińskich ochotników walczy z Rosją na wschodzie Ukrainy już od dwóch lat, a tysiące cywilnych wolontariuszy niesie im wsparcie, jest dla mnie nie tylko najważniejszym wydarzeniem 25 lat Ukrainy, ale i wyzwaniem dla nas. Wyzwaniem i jednocześnie powoduje, że my wszyscy, z poza Ukrainy, jesteśmy jej dłużnikami. Uczestnicy Rewolucji Godności nie zawahali się oddać życia za wartości, które dla nas wszystkich powinny być najważniejsze: godność, prawo do wolności wyboru, poczucie jedności z innymi i prawo do budowania demokratycznego kraju! Wojna na wschodzie postawiła Ukrainę na pierwszej linii walki z Rosją Putina, której celem jest ubezwłasnowolnienie Ukrainy, powstrzymanie jej europejskich aspiracji, ale przecież także zniszczenie porządku zachodniego świata i wartości, na których się opiera. A więc i wielkim zagrożeniem dla nas!

Jacek Kuroń powtarzał często inne ważne słowa: „Jestem zakochany w Ukrainie absolutnie, od wczesnego dzieciństwa. Porywa mnie, czyni mnie silnym ta niesłychana, ta nieprawdopodobna wola niepodległościowa Ukraińców, wola wybicia się na niepodległość, którą powtarzają pokolenia po pokoleniach, przez łagry, katorgi.”

Historia 25 lat niepodległości Ukrainy pokazała, że ta wola wciąż jest wystawiana na próbę, ale udowodniła również, że społeczeństwo ukraińskie mimo tych dramatycznych wyzwań, jest zdolne do budowania nowej demokratycznej Ukrainy, Ukrainy jako kraju Europy, której jest częścią od zawsze.

Sława Ukrajini!

Iza Chruślińska

10 maja 2016

Skip to content