Ukraina 30 PL

Zapraszamy do współnego świętowania

Kalendarz wydarzeń
Nie odnaleziono wydarzeń!

Informację o planowanym wydarzeniu związanym z rocznicą Niepodległości Ukrainy wyślij na adres krzysztof.stanowski@ukraina30.pl

Informacja powinna zawierać:

  • tytuł wydarzenia
  • datę godzinę rozpoczęcia / zakończenia
  • nazwę organizatora
  • miejsce (w miarę możliwości dokładnie)
  • krótki opis (1-2 akapity)
  • wydarzenie płatne/bezpłatne
  • logo organizatora
  • 1-2 grafiki/fotografie (np. plakat)

Wpisy są moderowane i mogą być redagowane.

Świętują z nami

Jeśli chcesz zgłosić swoją organizację napisz na adres krzysztof.stanowski@ukraina30.pl

Podpisz się pod życzeniami dla Ukrainy - nie zapomnij zaprosić znajomych

Z okazji urodzin składamy życzenia najbliższym. Warto złożyć je także Ukrainie. Życzenia można złożyć na wiele sposobów. My zachęcamy do podpisania się pod wspólnymi życzeniami dla Ukrainy. Podpisz poniżej lub na stronie https://secure.avaaz.org/. Nie zapomnij zaprosić znajomych!!!

Tak jak 5 lat temu życzenia z podpisami przekażemy na ręce Ambasadora Ukrainy w RP.

na zdjęciu: nasze życzenia z okazji 25 rocznicy Niepodległości Ukrainy

Inicjatywa Ukraina 30

24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Deklarację Niepodległości. Polska była pierwszym krajem, który tę niepodległość uznał. W przededniu rocznicy widać jak wiele łączy nasze kraje. Jak prawdziwe i aktualne są słowa „Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy”. Ostatnie dziesięciolecia owocowały wieloma działaniami na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy. Szczególne miejsce w budowaniu relacji mają polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe, instytucje kultury oraz samorządy lokalne. Polacy poznają i coraz lepiej rozumieją sąsiada.  Zwłaszcza w trudnych momentach – w okresie Pomarańczowej Rewolucji i Rewolucji Godności, okupacji Krymu i wojny w Donbasie okazują solidarność i podejmują różne formy pomocy. Jedną z nich były inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą.  Ukraińcy ze swojej strony uznają Polaków za bliski i przyjazny naród. Często decydują się na studia czy podjęcie pracy w Polsce. Współpracują z polskimi partnerami przy realizacji wspólnych projektów i wprowadzaniu reform.

Ukraina świętuje 30 lat niepodległości w trudnej sytuacji politycznej. Po zwycięstwie Rewolucji Godności w wyniku aneksji Krymu oraz rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy, nadal zagrożona jest jej integralność terytorialna. A jednak ostatnie lata to czas wielu udanych reform, podpisanie Układu Stowarzyszeniowego z UE, intensywnego rozwoju i aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Czas skutecznego przeciwdziałania  antyukraińskiej propagandy w znacznym stopniu wspierana z Moskwy.

Odwołując się do dorobku współpracy polsko-ukraińskiej przedstawiciele różnorodnych środowisk społeczno-obywatelskich w Polsce zachęcają do powszechnego świętowania rocznicy niepodległości Ukrainy.

Podobnie jak 5 lat temu (w ramach akcji Ukraina 25 PL) do organizacji wydarzeń związanych ze świętowaniem rocznicy niepodległości sąsiada zapraszamy organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły, biblioteki, domy kultury, media, społeczności akademickie, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Zachęcamy do organizacji  wydarzeń publicznych takich jak spotkania, wystawy, lekcje, zbiórki na rzecz ukraińskich uchodźców, jak i prywatnych: spotkania z ukraińskimi przyjaciółmi, wspólnego czytania ukraińskiej literatury, wyjazdu na Ukrainę. Zapraszamy do wspólnego podpisania urodzinowych życzeń dla Ukrainy. 

Bogumiła Berdychowska, Martyna Bogaczyk, Olga Chrebor,
Iza Chruślińska, Alicja Derkowska, Przemysław Fenrych, Witold Horowski, Myroslava Keryk, Danuta Kuroń, Jacek Michałowski, Bartosz Piechowicz, Danuta Przywara, Mirosław Skórka, Grażyna Staniszewska, Krzysztof Stanowski, Ludwika Wujec, Nedim Useinow

Autorem loga jest Andrij Fil

Dołącz do inicjatywy Ukraina 30 PL

Inicjatywa Ukraina 30 PL jest wynikiem współdziałania wolontariuszek i wolontariuszy, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i władz lokalnych. Możesz włączyć się w świętowanie rocznicy Niepodległości Ukrainy na wiele sposobów:

Skip to content