Informację o planowanym wydarzeniu związanym z rocznicą Niepodległości Ukrainy wyślij na adres krzysztof.stanowski@ukraina30.pl
Informacja powinna zawierać:
Wpisy są moderowane i mogą być redagowane.
Jeśli chcesz zgłosić swoją organizację napisz na adres krzysztof.stanowski@ukraina30.pl
Z okazji urodzin składamy życzenia najbliższym. Warto złożyć je także Ukrainie. Życzenia można złożyć na wiele sposobów. My zachęcamy do podpisania się pod wspólnymi życzeniami dla Ukrainy. Podpisz poniżej lub na stronie https://secure.avaaz.org/. Nie zapomnij zaprosić znajomych!!!
Tak jak 5 lat temu życzenia z podpisami przekażemy na ręce Ambasadora Ukrainy w RP.
na zdjęciu: nasze życzenia z okazji 25 rocznicy Niepodległości Ukrainy
24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Deklarację Niepodległości. Polska była pierwszym krajem, który tę niepodległość uznał. W przededniu rocznicy widać jak wiele łączy nasze kraje. Jak prawdziwe i aktualne są słowa “Nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy”. Ostatnie dziesięciolecia owocowały wieloma działaniami na rzecz polsko-ukraińskiej współpracy. Szczególne miejsce w budowaniu relacji mają polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe, instytucje kultury oraz samorządy lokalne. Polacy poznają i coraz lepiej rozumieją sąsiada. Zwłaszcza w trudnych momentach – w okresie Pomarańczowej Rewolucji i Rewolucji Godności, okupacji Krymu i wojny w Donbasie okazują solidarność i podejmują różne formy pomocy. Jedną z nich były inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Ukraińcy ze swojej strony uznają Polaków za bliski i przyjazny naród. Często decydują się na studia czy podjęcie pracy w Polsce. Współpracują z polskimi partnerami przy realizacji wspólnych projektów i wprowadzaniu reform.
Ukraina świętuje 30 lat niepodległości w trudnej sytuacji politycznej. Po zwycięstwie Rewolucji Godności w wyniku aneksji Krymu oraz rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy, nadal zagrożona jest jej integralność terytorialna. A jednak ostatnie lata to czas wielu udanych reform, podpisanie Układu Stowarzyszeniowego z UE, intensywnego rozwoju i aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Czas skutecznego przeciwdziałania antyukraińskiej propagandy w znacznym stopniu wspierana z Moskwy.
Odwołując się do dorobku współpracy polsko-ukraińskiej przedstawiciele różnorodnych środowisk społeczno-obywatelskich w Polsce zachęcają do powszechnego świętowania rocznicy niepodległości Ukrainy.
Podobnie jak 5 lat temu (w ramach akcji Ukraina 25 PL) do organizacji wydarzeń związanych ze świętowaniem rocznicy niepodległości sąsiada zapraszamy organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły, biblioteki, domy kultury, media, społeczności akademickie, przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Zachęcamy do organizacji wydarzeń publicznych takich jak spotkania, wystawy, lekcje, zbiórki na rzecz ukraińskich uchodźców, jak i prywatnych: spotkania z ukraińskimi przyjaciółmi, wspólnego czytania ukraińskiej literatury, wyjazdu na Ukrainę. Zapraszamy do wspólnego podpisania urodzinowych życzeń dla Ukrainy.
Bogumiła Berdychowska, Martyna Bogaczyk, Olga Chrebor,
Iza Chruślińska, Alicja Derkowska, Przemysław Fenrych, Witold Horowski, Myroslava Keryk, Danuta Kuroń, Jacek Michałowski, Bartosz Piechowicz, Danuta Przywara, Mirosław Skórka, Grażyna Staniszewska, Krzysztof Stanowski, Ludwika Wujec, Nedim Useinow
Autorem loga jest Andrij Fil
Inicjatywa Ukraina 30 PL jest wynikiem współdziałania wolontariuszek i wolontariuszy, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i władz lokalnych. Możesz włączyć się w świętowanie rocznicy Niepodległości Ukrainy na wiele sposobów:
Akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy uchwalony przez Radę Najwyższą 24 sierpnia 1991 r. to punkt przełomowy w wieloletnim procesie odzyskiwania ukraińskiej suwerenności. Mimo szybkiego uznania nowego państwa przez społeczność międzynarodową faktyczna suwerenność i integralność państwa i narodu ukraińskiego nie dla wszystkich jest faktem oczywistym. Najważniejsze jednak, że najmniej w swą podmiotowość wątpią dziś sami Ukraińcy.
Uwielbiam włóczyć się po ukraińskich miastach. Ale za serce najbardziej chwyta mnie ukraińska wieś i małe miasteczka. Praca pozwala mi poznać całą różnorodność ukraińskich wiosek, którym przyszło przeżyć cały koszmar czasów sowieckich i niełatwy dla nich okres niepodległości kraju. Przez pół roku wioski cieszą urodą bujnej przyrody, przez cały czas zapałem i siłą ducha miejscowych liderów.
Urodziłem się w Uzbekistanie w deportacji, na którą mój naród skazał Stalin w 1944 roku. […] Kiedy w 2001 roku opuszczałem rodzinny dom by podjąć studia w Polsce i zostać tu na dłużej, byłem już świadomym Ukraińcem, a ta moja obywatelska tożsamość raczej wzbogacała etniczną przynależność do narodu krymskotatarskiego.
Реформа децентралізації – один з найважливіших елементів демократичних змін, що відбуваються в Україні останніми роками.
Reforma decentralizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów przemian demokratycznych, jakie zachodzą w ostatnich latach na Ukrainie.
Україна завжди була для мене дуже важливою. Першим жестом, який я зміг зробити (і зробив з повним переконанням) для України, було голосування 8 вересня 1981 р. за знамените Послання І Конгресу делегатів НСЗЗ “Солідарність” до трудового народу Східної Європи.
«Моя» Україна розпочалася рівно 25 років тому і впродовж усіх тих років займала все більше й більше місця у моєму житті, поки не стала для мене другою батьківщиною.
„Moja” Ukraina zaczęła się równo 25 lat temu i przez te wszystkie lata zdobywała coraz więcej i więcej miejsca w moim życiu, aż stała się dla mnie drugą ojczyzną.
Ukraina była dla mnie zawsze bardzo ważna. Pierwszy gest, który na rzecz Ukrainy mogłem wykonać (i wykonałem z pełnym przekonaniem) to głosowanie 8 września 1981 roku za słynnym Posłaniem Pierwszego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy Europy Wschodniej. W dokumencie tym Ukraina nie jest wymieniona osobno, jest ukryta wśród „wszystkich narodów Związku Radzieckiego”, jednak głosując jako delegat myślałem wówczas przede wszystkim o Ukrainie, Białorusi i Litwie.