Ukraina 30 PL

XVI Spotkanie Kultur w Koszalinie

21-ego sierpnia 2021 roku (sobota) w godz. 17.00-22.00 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie odbędzie się XVI Spotkanie Kultur w Koszalinie

Tegoroczne Spotkanie będzie miało tak jak w poprzednich edycjach formułę otwartego koncertu, lecz dostosowanego do wymogów związanych z bezpieczeństwem w okresie pandemii COVID-19. Wstęp wolny.

XVI Spotkanie Kultur jest prezentacją dorobku artystycznego mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Miasto Koszalin i Pomorza Środkowego. W tym roku pojawią się również stoiska m.in. z ukraińskimi i kaszubskimi ludowymi ubiorami oraz stoiska z wyrobami artystycznymi prezentującymi kulturę i rzemiosło zarówno mniejszości narodowych i etnicznych, jak i polskie – tworzone i wystawiane przez mieszkańców Koszalina i Regionu, a także kolejny już raz specjalna strefa z atrakcjami dla dzieci i ich rodziców, w tym tzw. dmuchańce oraz animacje dla dzieci.

Organizatorem imprezy jest Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim Oddziałem w Koszalinie, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej “Pomerania” w Koszalinie, Edukacyjno-Integracyjną Fundacją FREIDA (Mniejszość Romska z Koszalina i okolicznych gmin). Współorganizatorami koncertu „XVI Spotkań Kultur” są również: Centrum Kultury 105 w Koszalinie, Muzeum w Koszalinie, Zarząd Dróg i Transportu w Koszalinie, Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Pan Piotr Jedliński – Prezydent Miasta Koszalina objął Patronat Honorowy nad imprezą.

1. Zespół ukraiński HARAZD z Gdańska

Początki grupy sięgają 2011 roku, kiedy to zespół działał w innym składzie w Pieniężnie i występował głównie na miejscowych imprezach organizowanych przez społeczność ukraińską. W obecnym składzie grają od 2015 roku. Aktualnie, w większości Harazd składa się z absolwentów ukraińskiego liceum w Górowie Iławeckim. Dlatego też Górowo stało się centrum zespołu mimo, że na co dzień studiują i pracują w Gdańsku, Olsztynie i Warszawie. Muzyka zespołu opiera się głównie na ukraińskim folku z domieszką rocka i ska. Grają głównie ludowe utwory ukraińskie we własnej aranżacji, jednakże w nowym repertuarze zespołu można usłyszeć także ichnie autorskie kompozycje. Zespół Harazd zagrał wiele koncertów, m.in. wystąpił w Giżycku („Dni ukraińskiej kultury”), Bytowie („Bytowska watra”), Górowie Iławeckim („Ekołomyja”) czy Gdańsku (Ukraiński „Jarmorock”).

Jak sami mówią o sobie – nazwa zespołu pochodzi z języka ukraińskiego oznacza tyle co „OK” „wszystko w porządku” i świadczy to o tym, że bardzo dobrze się ze sobą dogadujemy, lubimy wspólnie tworzyć cos nowego, w zespole panuje bardzo pozytywna i przyjazna atmosfera, którą pragniemy przekazać ze sceny wszystkim naszym odbiorcom.

 

2. Zespół romski – DZIANI

Dziani Szmidt to jedna z najsłynniejszych postaci w Cygańskim show-biznesie, znany jako Książę Muzyki Cygańskiej. Wychowany w klimatach i tradycjach kultury Romów. Działalność muzyczną rozpoczął w wieku kilku lat u boku swojego ojca, słynnego gwiazdora cygańskiej piosenki, Don Vasyla. Dziadek Dzianiego, który przywędrował do Polski z Berlina wywodził się z rodu królów niemieckiej Romy i należał do cygańskiej szlachty. Babcia natomiast była przedstawicielką polskich Romów z królewskiego rodu Brzezińskich. Te „królewskie” koneksje dodatkowo umacnia fakt, że rodzina Dzianiego należy do dynastii Baro Szero – wielkiego sędziego, zwierzchnika „Polskiej Romy”, zwanego „Królem Cyganów”.

Książę Muzyki Cygańskiej Dziani znany jest Państwu między innymi z cyklicznie odbywającego się Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku, czy też programów telewizyjnych, oraz z wielu koncertów na scenach całego świata..

3. Zespół nimiecki ROSENSOMER

Zespół “Rosensommer” to zespół wokalny, który tworzą trzy utalentowane dziewczyny – Nadia, Andrea oraz Joanna. Zespół powstał w 2019 roku przy Mniejszości Niemieckiej w Chrzelicach. Dziewczyny wykonują utwory w języku niemieckim oraz polskim. Mają na swoim koncie występy podczas różnych uroczystości – od festynów po Koncerty Bożonarodzeniowe między innymi w Opolskiej Filharmonii. Zespół “Rosensommer” bierze udział w różnych konkursach muzycznych, a w 2020 roku zdobył wyróżnienie w konkursie “Superstar”.

 

4. Zespół kaszubski Krëbane z Brus

Krëbane to kaszubski zespół folklorystyczny tańca i muzyki z siedzibą w Brusach w Polsce. Pełna nazwa: polski: „Kaszubski Zespół Folklorystyczny” Krëbane „z Brus”. Zostało założone w 1980 roku przez Władysława Czarnowskiego. Nazwa Krëbane odnosi się do lokalnej podgrupy etnicznej Kaszubów.

Zespół uosabia sobą właściwie wszystko, co tylko każdy z nas powinien wiedzieć na temat muzyki Regionu Kaszub – w jego skład wchodzi kilkadziesiąt osób zajmujących się zarówno śpiewem jak i tańcem, zaś do tworzenia muzyki wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne instrumenty takie jak przede wszystkim skrzypce czy akordeon.

Muzyka Kaszubów uważana jest za bardzo skoczną, a dodatkowej magii dodaje jej żywiołowy taniec, który stanowi nieodłączny jej element. Muzyka kaszubska jest tylko jednym z wielu dowodów na to, że cały ten region posiada naprawdę interesującą kulturę, której jednak przeciętny Polak wciąż do końca nie zna i nie dostrzega. Z pewnością warto w takim razie od czasu do czasu przynajmniej trochę zainteresować się tamtymi okolicami – zespoły takie jak zespół folklorystyczny Krebane występują nieustannie na festiwalach w całej Polsce (np. ogólnopolski turniej tańców polskich), zatem każdy z nas raz na jakiś czas może mieć możliwość zobaczenia na własne oczy, czym tak naprawdę jest kultura Kaszubów.

 

Data

sie 21 2021
Expired!

Czas

17:00 - 22:00

Lokalizacja

Rynek Staromiejski w Koszalinie
Rynek Staromiejski, 75-001 Koszalin, Polska
Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce

Organizator

Zarząd Oddziału i Koła w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce

Other Organizers

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej “Pomerania” w Koszalinie
Edukacyjna-Integracyjna Fundacja FREIDA
Skip to content