Ukraina 30 PL

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej

Polsko-ukraińskie sąsiedztwo w perspektywie globalnej. Historia, praca/ciało/polityka/ wizja przyszłości

• Mariya Hurska (Марія Гурська) UA
• Olena Styazhkina (Олена Стяжкіна) UA
• Bianka Zalewska PL
• Bogumiła Berdychowska PL
rozmowę poprowadzi: Anna Łazar

Rozmowa z okazji 30. lecia Niepodległości Ukrainy to okazja szczególna, godzi się, aby zawierała podsumowania i plany na przyszłość. W pierwszej części postaramy się wyłonić wydarzenia /procesy, które były kluczowe dla trzydziestolecia polsko-ukraińskich stosunków. W drugiej części zastanowimy się czy spory o przeszłość jako najbardziej eksponowana scena teatru polsko-ukraińskich kontaktów pomagają nam lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, za której składową proponujemy uznać globalne wyzwania stojące przed regionem, takie jak katastrofa klimatyczna, długotrwałe konsekwencje transformacji ustrojowej (w tym migracja, prawa kobiet i prawa pracownicze). Część trzecią i podsumowanie poświęcimy na określenie najważniejszych pól współpracy, które rysują się przed naszymi państwami w kontekście rozszerzających się relacji ludzkich i komunikacyjnych, migracji z Ukrainy, z Polski. Przywołamy także kontekst Unii Europejskiej i Rosji.

Feminatywa Polsko-Ukraińska to festiwal, który rozpoczął swoją działalność w 2020 roku jako kobieca przestrzeń dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich. Inspiracją było dla nas stulecie sojuszu polityczno-wojskowego: Paktu Piłsudski-Petlura, podpisanego 21 kwietnia 1920 roku, a główną motywacją – otworzenie hermetycznego środowiska i poszerzenie dyskursu o punkt widzenia Polek i Ukrainek. W Europie Wschodniej fakt, że nie chcemy, by sposób lekceważący czy protekcjonalny traktować kobiece doświadczenie i spojrzenie na świat, to ciągle myślenie „rewolucyjne”.

Szybko okazało się, że taka przestrzeń debaty była niezwykle potrzebna. Polki i Ukrainki chcą współtworzyć stosunki społeczne życia międzynarodowego, poznawać się, dzielić wiedzą, doświadczeniem, warsztatem, rozmawiać o wyzwaniach, z którymi się spotykają w swoich krajach, wspierać wzajemnie swoje sukcesy.
Feminatywa to przede wszystkim festiwal skupiony wokół literatury, ale nie tylko. Konflikty zbrojne, prawa człowieka, władza, aktywizm, macierzyństwo, wykluczenie, „inność”, Kościół i polityka – chcemy rozmawiać o tym, co nas interesuje, więc czemu tego nie zrobić? Chcemy współtworzyć proces budowania relacji polsko-ukraińskich, na który składa się szereg elementów od projektów politycznych, społecznych i gospodarczych po współpracę kulturalną.
Femitywa to także inicjatywa międzypokoleniowa. Młodsze Polki i Ukrainki chcą zajmować miejsce „przy stole” w rozmowach o literaturze, polityce, sztuce, aktywizmie, poszukując jednocześnie autorytetów wśród kobiet z generacji, która musiała wywalczyć swoją przestrzeń pośród naukowej i kulturalnej „męskiej” nomenklatury.
Druga edycja Festiwalu Feminatywa Polsko-Ukraińska odbędzie się również w roku szczególnym – w 2021 celebrować będziemy 30 – lecie niepodległości Ukrainy. Druga edycja Festiwalu odbywać się będzie w formule hybrydowej, co oznacza, że 20 sierpnia otworzymy Feminatywą na tarasie Concordii (Wyspa Słodowa) wrocławskie obchody jubileusz, a Lwów, Kijów, Warszawa oraz cała Polska i Ukraina będą z nami wirtualnie.

Data

sie 20 2021
Expired!

Czas

18:00

Lokalizacja

Concordia Design Wrocław
Wyspa Słodowa 7, Wrocław 

Organizator

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA 

Other Organizers

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Skip to content